Muat turun Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA – Tahun 1
Tarikh/Hari : 12 APRIL 2012 / Khamis
Kelas : 1 Dinamik
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Bersih dan Sihat
Tajuk : Bersihkan Diri
Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi
Tempoh masa : 60 minit
Bilangan Pelajar : 32 orang
Fokus Utama : Standard Kandungan
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, sukukata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul
Standard Pembelajaran
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan
yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan
betul dan tepat.
Fokus Sampingan : Standard Kandungan
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat
daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard pembelajaran.
2.2.1Membaca dan memehami perkataan yang mengandungi dua
2.2.1Membaca dan memehami perkataan yang mengandungi dua
atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan
konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid-murid dapat:
- Mendengar dan mengecam perkaitan yang berkaitan dengan anggota badan dan bukan anggota badan.
- Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan betul dan tepat.
- Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.
- Pengetahuan sedia ada : a) Murid-murid mengamalkan tabiat menjaga kebersihan diri atau melihat tersebut melalui media massa.
- Konsep : Murid dapat mengecam dan mengeja perkataan yang berkaitan anggota badan
- Bahan : Lembaran kerja, gambar-gambar anggota badan, kad perkataan, alatan kebersihan (berus gigi, ubat gigi, sabun, syampu) .
- Nilai : Menjaga kebersihan, berjimat-cermat dan berdisiplin.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
| |
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
| |||
Set Induksi (5 minit) | Murid menyanyikan lagu "Bangun Pagi" | Guru memperdengarkan rakaman lagu dan bersoal jawab amalan kebersihan diri | Murid menyanyikan lagu dan bersoal-jawab dengan guru. | BBM: radio. |
Perkembangan (Langkah 1) 10 minit | Jenis-jenis anggota badan: - tangan - hidung - mulut - badan - perut - leher | Guru menunjukkan beberapa keping gambar Anggota badan | Murid menyatakan anggota badan mengikut gambar yang ditunjukkan | BBM: Gambar |
(Langkah 2) 15 minit | Mengkelaskan anggota badan dan bukan anggota badan | Guru mempamerkan kad perkataan kepada semua murid. Guru mengedarkan jadual | Murid mengeja dan membaca kad perkataan sambil menyentuh anggota badan Murid melengkapkan jadual dan melekatkan ke buku latihan | BBM: kad perkataan Lembaran kerja 1 |
(Langkah 3) 10 minit | 1.Menceritakan cara-cara menjaga kebersihan diri dan peralatan yang selalu digunakan Mengemukakan soalan: - Apakah alat yang digunakan untuk menggosok gigi? - Mengapakah kita mandi menggunakan sabun? - Apakah alat untuk memotong kuku? - Berapa kali kita perlu berjumpa doktor gigi? - Berapa kali Kamu mandi sehari? 2. Mengeja dan mengeja kad perkataan seterusnya memadankan dengan gambar 3. Murid memadan perkataan dan gambar | 1.Guru menyoal murid tentang cara menjaga kebersihan dan alatan digunakan Guru mempamerkan kad gambar Guru mengedar Lembaran kerja | 1.Murid menjawab soalan guru. Murid mengeja kad gambar Murid memadan perkataan dan gambar kemudian mengeja dan membaca dengan sebutan yang betul | BBM: alatan kebersihan kad gambar Lembaran kerja 2 |
(Langkah 4) 15 minit | Murid membaca dan memahami petikan Murid menyata maksud perkataan yang dihitamkan | Guru membimbing murid membaca | Murid membaca petikan dengan sebutan yang betul Murid membaca dan mengeja perkataan yang dihitamkan secara bergilir-gilir. Murid bersoal jawab maksud perkataan. Murid memadankan perkataan | BBM: Petikan 1 |
Penutup 5 minit | Permainan Bahasa / Kad Taburan suku kata | Guru menyedia dan mengedar kad-kad suku kata Guru menerangkan cara membina perkataan dan menulis jawapan. | Murid menulis jawapan. | BBM: Kad suku kata. |
Tiada ulasan:
Catat Ulasan